29 kwietnia Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował o wyborze nowej nazwy dla myśliwców piątej generacji F-35 w swoich mediach społecznościowych. Wyboru nazwy dokonano otwartym głosowaniu na profilach społecznościowych Sztabu X i Facebook. „Husarz” wzbudził pewne kontrowersje zrywając z tradycją nazywania myśliwców w sposób nawiązujący do polskich ptaków drapieżnych, lecz jak mówi łacińskie powiedzenie Vox populi, vox Dei. Bez wątpienia nowa nazwa nawiązuje do pięknych tradycji polskiego oręża, gdyż husaria uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych formacji kawaleryjskich w historii wojskowości świata.

Pewnym pocieszeniem dla fanów lotnictwa powinien być fakt, iż Husarz władca (z łac. Anax imperator) to nazwa gatunku ważki, jednego z największych w Europie Środkowej, występującej także w Polsce.

Bez względu na nazwę jaką otrzymały samoloty, należy cieszyć się, że Polskie Siły Powietrzne w najbliższych latach otrzymają 32 myśliwce F-35, a pierwsi polscy piloci rozpoczną szkolenie już w tym roku.


AMW Invest jest dumnym projektantem infrastruktury pozwalającej na przyjęcie w Polsce F-35, a podkreślić należy że pod względem projektowym jest to jeden z najbardziej wymagających i złożonych tematów, jakie można podjąć, w związku z licznymi wymaganiami strony amerykańskiej.